Kyjovsko

Průvodce regionem

Kyjovsko je krajem slunce a vína. Dnes stejně jako před tisícem let. Poklidná pahorkatá krajina s mozaikou polí, sadů a vinohradů, zalesněné vrchovinné podhůří Chřibů či písčitá Moravská Sahara pokrytá borovým lesem, teplé a slunné místní klima... takové (a nejen takové) je Kyjovsko.

 • Lidové tradice
  Kyjovsko je jedinečným místem pro každého, kdo netouží po dovolené v kašírovaných kulisách. Pro toho, kdo hledá prostředí, ve kterém žije tradice písniček, muzik, krojů, obyčejů a lidových řemesel. Kyjovsko, to je příležitost k setkání s opravdovostí lidí, s dotekem dávných časů a kořenů.
 • Příroda srostlá s lidmi
  Zdejší příroda je pestrá a rozmanitá jako lidové kroje jejích obyvatel. Ornamenty má v krajině vyšívané řádky vinohradů. A s každým ročním obdobím obléká jiné barvy. Krása to je opravdová díky jakési syrovosti, kterou jde na okamžik zachytit v doušku místního vína nebo zaslechnout v některé z písní předávaných z generace na generaci. Krása, které se dá přicházet na chuť stále znovu.
 • Víno a vinařství
  Přestože Kyjovsko leží na samé severní hranici souvislého pěstování vinné révy na Moravě, má zde vinařství velmi hluboké kořeny, sahající nejméně do období Velké Moravy. Vinohrady a vinné sklepy pak najdete i dnes snad v každé obci.
 • Významné historické okamžiky
  Příznivé přírodní podmínky nezaručují současně i klidný a harmonický rozvoj. Vrchoviny, které chrání Kyjovsko před chladnými větry od severu, současně vytváří bariéru, která vždy oddělovala Kyjovsko od jádrových oblastí Čech a Moravy. Naopak k jihu otevřená krajina nekladla žádné překážky vpádům nepřátelských vojsk.