Kyjovsko

Lidové tradice

Kyjovsko je jedinečným místem pro každého, kdo netouží po dovolené v kašírovaných kulisách. Pro toho, kdo hledá prostředí, ve kterém žije tradice písniček, muzik, krojů, obyčejů a lidových řemesel. Kyjovsko, to je příležitost k setkání s opravdovostí lidí, s dotekem dávných časů a kořenů.

Tady jde snad i čas zastavit. Vinaři, kteří si před svým sklepem dopřávají zaslouženou sklenku po práci ve vinohradu, primáš kapely hrající své originální sólo, nebo stařenka v kroji jedoucí na kole do kostela. To nejsou připravená představení pro turistickou sezónu. Ještě mnozí tu stále tradicemi žijí, po celý rok, po celý život. Pro své potěšení, i z pokory k odkazu předků.

Když tento svět navštívíte, poznáte jeho opravdovost i všechny paradoxy, které přináší setkání starých obyčejů s tepem současnosti.

Právě na Kyjovsku můžete vidět, že tradice lidové kultury i dnes odpovídá na niterné potřeby člověka. Jednou z nich je i potřeba setkávat se a společně slavit. Při těch největších slavnostech vynikne krása a vznešenost krojů, které se často dědí z generace na generaci. Pestré a barevné jako střídající se roční období, s převahou modrých tónů oblohy a temně červeného vína, dávají svátečním setkáním až magický rozměr.

Snad žádné významnější setkání či slavnost se neobejde bez zpěvu a tance. Tradiční písně a tance Kyjovska žijí i dnes díky mnoha tanečním souborům, cimbálovým muzikám, v novější tradici i dechových hudbám. Důkazem, že mnoho místních má lásku k folkloru opravdu v genech a krvi, je obvyklé spontánní rozšiřování vystupujících souborů o místní obyvatele i další účastníky.