Kyjovsko

Kyjovský kroj

Lidový kroj od svého vzniku plnil především roli ochrannou před počasím. Poté až se přidružovaly funkce sociální, symbolické a obřadní. Do počátku 20.století neprošel kyjovský kroj velkými změnami. Teprve až po první světové válce došlo k velkému vývoji. Přidávaly se výšivky, zkracovaly sukně.

V minulosti byl základní typ kyjovského lidového kroje k různým církevním, rodinným nebo výročním slavnostem obměňován a doplňován dalšími krojovými součástkami. A tak bylo možno například podle barvy sukně poznat, je-li děvče zasnoubené či těsně před svatbou, jde-li kmotra ke křtu nebo je-li Nový rok.

Kroj vdaných a svobodných žen se však velmi nelišil. Totéž platilo pro kroj mužský. Podle dochovaných archivních materiálů se ukazuje, že v typu kroje nebylo ani sociálních rozdílů. Bohatší lidé měli jen více dílů kroje.

Ženský kroj byl sestaven z kordulky (vesty), rukávců, ze tří spodniček, spodní sukně a zástěry. Na nohách se nosily čižmy (kozačky) nebo střevíce, na hlavě většinou šátek.

Mužský kroj obsahoval kordulku, košili a kalhoty. I muži nosily čižmy, holínky a na hlavě klobouk někde čepici.

Kyjovsko se z hlediska národopisného dělí na dvě části - jižní a severní, a proto se i mužské kroje zastupující tyto oblasti trochu liší. Severokyjovský mužský kroj má mnoho znaků společných s krojem Ždánickým. Kdežto jihokyjovský kroj je příbuzný více s kroji v okolí Hodonína.

Pro severokyjovský kroj byly typické jelenicové žluté kalhoty dosahující pod kolena, stejné jako se nosívaly v okolí Ždánic. Košile měly široké rukávy stažené manžetami, na ně se oblékala černá vesta s vyšitou vlnou na zádech. Naproti tomu muži na jižním Kyjovsku nosívali tmavomodré soukenné nohavice, košile s otevřenými rukávy a kordulky z rozličných materiálů nejčastěji z brokátu.

Ženský kyjovský kroj je pro obě oblasti téměř totožný. Liší se spíše v detailech podle jednotlivých obcí. Jediný znatelný rozdíl je obdélníkový límec - obojek -bohatě vyšívaný. Na severním Kyjovsku ve výbavě kroje zcela chybí.