Kyjovsko

Nenkovice

 
Obec Nenkovice
696 37 Nenkovice 37, pošta Želetice
tel: +420 518 622 621
fax: +420 518 622 621

http://www.nenkovice.cz

Nenkovice leží 10 km západně od Kyjova. Okolní krajina, představována poli a sady, vybízí k jízdě na kole. Obec je součástí Kyjovské vinařské cyklostezky a polními asfaltovými cestami je propojena s obcemi Čejč, Karlín, Hovorany, Šardice, Násedlovice. Při cestě k Násedlovicím můžeme zpozorovat dančí oboru a přírodní rezervaci „Na Adamcích“. Severně od Nenkovic začíná pás lesa, který se táhne až k Babímu lomu. Obec Nenkovice má 442 obyvatel a je členem mikroregionu Babí lom

Mezi dominanty obce patří Zvonice na návsi se sgrafity od Jana Köhlera, budova Obecního úřadu, Římskokatolická kaple a kašna. Zájemce o přírodu jistě zaujme přírodní rezervace Sovince a Syslůvky. Na území obce se nachází množství křížů, kapliček a Božích muk, jsou zde umístěna odpočinková místa s lavičkami.

Místní hody probíhají v den Nanebevzetí Panny Marie v polovině srpna. V nářečí se užívá slováckého tvarosloví s hanáckými prvky např. majú, krív, ešče, hen, tož, slípka, včíl, múka a jiné. V Nenkovicích se nosí severní hanácko-slovácký kroj.

Další obsah