Kyjovsko

Stavěšice

 
Obec Stavěšice
696 38 Stavěšice 9, pošta Strážovice
tel: +420 518 622 152
fax: +420 518 622 152

http://web.telecom.cz/stavesice

Obec Stavěšice se nachází 7 km západně od Kyjova v závěru údolí Šardického potoka. Stavěšice, které mají 370 obyvatel, se nachází v zemědělské krajině. Pro vylepšení přírodního prostředí byl v posledních letech vysázen obecní les a vybudováno několik menších vodních nádrží. Obec je členem mikroregionu Babí lom.

Zatím neprávem opomíjenou zajímavostí obce je místní muzeum, zajímavá je i kaple sv. Floriána a několik drobných památek. Jihovýchodně od obce je památník obětem odboje za druhé světové války. Informační tabule s údaji o obci je u odpočívadla uprostřed obce (mikroregion Babí lom). Při prohlídce obce si návštěvník uvědomí, že i malá obec může díky nadšení a píli svých obyvatel výrazně vylepšovat své prostředí.

V obci žil vynikají boxer František Kopeček, bronzový medailista mistrovství Evropy v roce 1934. V obecním muzeu ho připomíná několik sbírkových předmětů.

Malé krojované hody bývají první květnovou sobotu, nosí se hanácko-slovácký kroj. Od září 2002 v obci působí cimbálová muzika Dědina.

Další obsah